Jak se (ne)přihlásit na Karlovu univerzitu

Dnes jsem se rozhodl poslat si přihlášku na navazující magisterké studium na Karlově univerzitě. Kdybych ale tušil co mě čeká, možná bych si to ještě rozmyslel…

Na co jsem narazil a nechápu to:

 • Proč musím podat přihlášku elektronicky, potom jí vytisknout a zaslat poštou na studijní oddělení?
 • Proč když vstoupím do systému pro vyplňování přihlášky přes odkaz pro lidi s českým rodným číslem “Pro uchazeče narozené v České republice nebo Slovenské republice před rokem 1993” musím vybrat stát narození z nabídky, kde jsou všechny státy světa? Když mám české rodné číslo, tak je jasné, že v Albánii jsem se asi nenarodil…
 • Ono je možné mít trvalé bydliště v jiném státě, než kde máte trvalý pobyt? Jesli ne, tak proč se na obojí dotazují?
 • Proč na přihlášce na navazující magisterské studium musím vyplnit údaje o maturitě? Když se hlásím na navazující studium, tak jsem asi na bakalářském studiu a tam by mě bez maturity nevzali ne?
 • Všechny údaje s hvězdičkou jsou povinné. OK. Ale proč tedy u nápovědy k položce KKOV píší, že v některých případech je kód nepovinný?
 • Proč nabídka obsahující snad všechny vysoké školy ČR a obory na nich (nejspíš přes stovku položek) je řazena podle abecedy jen částečně?
 • Proč “Pro tisk přihlášek je třeba mít nainstalovaný program Acrobat Reader firmy Adobe.”? Já použil Foxit a, světe div se, ono to .pdf otevře taky…

Přijde mi, že první kolo přijímacího řízení je už samotné vyplnění přihlášky. Slabší povahy odpadnou znechuceni doma u počítače.

Nějaký to sdíleníčko...
  This entry was posted in Zkrátka život. Bookmark the permalink.

  2 Responses to Jak se (ne)přihlásit na Karlovu univerzitu

  1. Petr says:

   České rodné číslo můžou mít i cizinci ani nepotřebují trvalý pobyt, získají je tím, že si o ně jednoduše požádají – uděluje to statistický úřad . Je to běžná praxe, třeba já mám rodné číslo nebo jeho obdobu v 3 zemích a v jedné jsem to získal, když jsem tam pobýval jako turista, jen jsem si potřeboval založit bankovní účet. Bydliště a trvalý pobyt jsou trochu jiné pojmy. Např. já jsem občan ČR, trvalý pobyt mám mimo Českou republiku, kde ale mám bydliště dokonce trvalé, jenže protože tady bývám méně často, tak nejsem rezidentem (z trvalého pobytu jsem odhlášen – dokonce jsem vrátil občanku, ale bydliště a adresu mám stále).

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *